• Simulare Nationala a Examenului de Evaluare Nationala in anul scolar 2022-2023
        - calendar de desfasurare

Primul lucru pe care este indicat sa-l cunoasteti este calendarul (aprobat prin ordinul de ministru nr. 3.054/2022).

Simulare Evaluare Nationala pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII)

• 4 aprilie 2022: Limba si literatura romana (proba scrisa)

• 5 aprilie 2022: Matematica (proba scrisa)

• 6 aprilie 2022: Limba si literatura materna (proba scrisa)

• 14 aprilie 2022: afisarea rezultatelor
Informatii organizatorice

1. Probele incep la ora 9:00, moment in care, in fiecare sala, vor fi distribuite subiectele. Accesul elevilor in sali este permis pana la ora 8:30.
  2. Timpul destinat elaborarii unei lucrari scrise este de doua ore (pentru elevii de clasa a VIII-a) - din momentul in care s-a incheiat distribuirea subiectelor fiecarui elev.
  3. In procesul de organizare si desfasurare a simularii examenelor nationale vor fi respectate masurile sanitare de preventie anti-Covid 19 in vigoare.

Subiecte
Subiectele vor fi elaborate pe baza continuturilor si competentelor asociate acestora, conform programelor de examen pentru EN VIII si Bacalaureat (aprobate prin ordinul de ministru 3.237/05.02.2021).

• programe si continuturi exceptate pentru elevii claselor a VIII-a: detalii aici [fisier pdf]

Obiectivele simularii
  • Familiarizarea elevilor cu rigorile unei examen real & optimizarea rezultatelor obtinute de catre elevii din invatamantul preuniversitar la finalul studiilor gimnaziale/liceale

IMPORTANT!
Rezultatele obtinute de elevi la simulare sunt analizate la nivelul fiecarei unitati de invatamant in care acestea s-au desfasurat, prin discutii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, sedinte cu parintii, precum si la nivelul consiliului profesoral, in vederea adoptarii unor masuri pentru imbunatatirea performantelor scolare.

Rezultatele obtinute la simulare nu se contesta si nu se trec in catalog. Totusi, in situatiile exceptionale in care se doreste consemnarea notelor in catalog, acest lucru se poate face in baza unei cereri scrise depuse de cei interesati.
Atasamente:
1. OME 3054_2022_simulare_Examene
2. Calendar simulare 2022
3. Anexa2_SimulareENVIII2022

Create your own web pages in minutes...
Adrese Utile

Copyright 2023 - Scoala Gimnaziala Cruset - Totate drepturile rezervate - Site realizat de Inf. Irinel Pirvulescu.
Ne puteti contacta si pe:

Adrese Utile
Web Page Maker, create your own web pages.